czwartek, 22 lutego 2018

odpowiedź

Napisałam do kliniki emaila z zapytaniem o zabieg CCSVI  dostałam taką odpowiedź 
Witam pani Kasiu,

Opracowany przez nas Program terapetyczno-badawczy to nie tylko zabieg udrażniania żył. Obejmuje on bardzo szczegółową diagnostykę przed i po zabiegową, w skład której wchodzą badania laboratoryjne, USG doppler, rezonans magnetyczny układu żynego, EKG serca, RTG klatki piersiowej, badania nerologiczne. W dniu zabiegowym wykonujemy badanie ultrasonografem wewnątrznaczyniowym IVUS, podczas którego lekarz w czasie rzeczywistym ogląda wnętrze żył, następnie sprawdza poziomy ciśnień krwi wewnątrz naczyń, a dopiero wtedy dokonuje zabiegu poszerzania żył. 

Zabiegi CCSVI wykonywane są na świecie od kilku lat, jednak my jesteśmy pierwszą i jedyną kliniką na świecie, w której sprawdzamy oraz udrażniamy żyły wewnątrzczaszkowe oraz mierzymy poziomy ciśnień krwi. Uzyskaliśmy zgodę komisji bioetycznej na przeprowadzenie badań klinicznych mających na celu znalezienie korelacji pomiędzy deformacjami żylnymi występującymi u osób chorujących na stwardnienie rozsiane a objawami neurologicznymi charakterystycznymi dla SM.
W grudniu wykonaliśmy pierwszy zabieg udrażniania żył. U pacjenta stwierdzono znaczną męczliwość, zaburzenia równowagi, niedowład kończyn dolnych. W obrazie rezonansu magnetycznego przed zabiegiem zaobserwowano rozległe krążenie oboczne w obrębie głowy i szyi oraz zaburzenie przepływu krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych. Na początku zabiegu wykonano angiografię celem oceny naczyń krwionośnych. Po podaniu środka kontrastowego, zaobserwowano, że środek ten zalega w obrębie żył szyjnych. Podczas zmiany pozycji  łóżka w trakcie zabiegu, uwidoczniono, że odpływ krwi odbywa się poprzez krążenie oboczne. Badanie z wykorzystaniem ultrasonografu wewnątrznaczyniowego (IVUS) potwierdziło obecność zwężeń w żyłach szyjnych oraz zatokach żylnych wewnątrzczaszkowych. Po udrożnieniu żył wewnątrzczaszkowych, krew zaczęła prawidłowo krążyć na poziomie żył szyjnych, pomimo braku ingerencji w tym rejonie. W obrazie rezonansu magnetycznego po zabiegu zaobserwowano prawidłowy przepływ krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych. Ponadto krew zaczęła cyrkulować w sposób prawidłowy w całym układzie żylnym głowy i szyi,  z pominięciem krążenia obocznego.

Przykład zoperowanego pacjenta wskazuje na to, że kluczem do rozwikłania CCSVI czy MS nie jest absolutnie udrażnianie żył szyjnych, lecz wyrównanie ciśnienia w całym układzie żylnym. Co najważniejsze zastosowana procedura natychmiast wyeliminowała część symptomów oraz usprawniła mobilność pacjenta. Obecnie mijają 2 miesiące od zabiegu i jego stan powoli, lecz systematycznie się poprawia. 

Fundacja, przez którą próbowaliśmy zbierać środki na darmowe zabiegi, nie ma wystarczających środków aby rozszerzać listę osób na bezpłatne zabiegi. Do tej pory wszystko finansowaliśmy sami, ale nie mamy nieograniczonego budżetu, a na NFZ nie mamy co liczyć. 

Cały Program wykonywany jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. 

Na stronie internetowej www.ccsvi-clinic.com znajdzie Pani wszelkie niezbędne informacje dotyczące Programu. 

Koszt uczestnictwa w Programie wynosi 60 tys. zł. Kwota nie jest mała, ale obejmuje pełną diagnostykę przedzabiegową, skomplikowaną kilkugodzinną operację w znieczuleniu ogólnym, diagnostykę pozabiegowa oraz 3 dniowy pobyt w szpitalu. Zostało 1 wolne miejsce na drugą połowę marca.

Zapraszam do obejrzenia wywiadu z właścicielem kliniki, lekarzem prowadzącym oraz pacjentami.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz